Aktuality v naší ordinaci

  • NAŠI NOVÍ POMOCNÍCI - HEMATOLOGICKÝ ANALYZÁTOR VETSCAN HM5 A BIOCHEMICKÝ ANALYZÁTOR VS2 NÁM SLOUŽÍ PRO ZRYCHLENÍ A ZKVALITNĚNÍ KREVNÍCH ANALÝZ. Nově vybudovaná laboratoř přímo v prostorách ordinace na Bezučově ulici nám umožňuje provádět krevní rozbory KDYKOLIV v ordinační době, s výsledky do 15-20 minut. Pacienti by měli být vždy nalačno. Cena vyšetření se pohybuje od 750 do 1100,- Kč - nejběžnější multiorgánové vyšetření jater, ledvin, slinivky, proteinů, glukózy, minerálního panelu a krevního obrazu včetně podrobného diferenciálního rozpočtu bílých krvinek stojí 980,- s DPH Kč včetně odběru a materiálu. 
  • POZOR - od 1.1.2020 se z důvodu nařízení Evropské unie zavádí povinné čipování psů, s výjimkou čitelně tetovaných jedinců označených před 3.7.2011 - viz citace zákona z webu státní veterinární správy níže. JEDNÁ SE O POVINNOST CHOVATELE, NIKOLIV VETERINÁŘE, při nesplnění této povinnosti jmůže být chovatel zejména v případě poranění člověka nečipovaným byť očkovaným zvířetem pokutován až do 50 tis. Kč. Doporučujeme proto při očkování proti vzteklině zkontrolovat čip, případně nechat pejska současně se vzteklinou očipovat. ČIPOVÁNÍ TÉMĚŘ NEBOLÍ A NEVYZAŘUJE ŽÁDNÉ ZÁŘENÍ ANI ELEKTROMAGNETICKÉ POLE DO PACIENTA. JDE O ÚKON SROVNATELNÝ S APLIKACÍ OČKOVÁNÍ. Cena čipování se pohybuje kolem 350-650 Kč dle velikosti aplikační jehly a předplacených služeb národního registru majitelů zvířat. U zvířat čipovaných před nástupem platnosti nařízení - tj. v roce 2019 - by mělo být dle výkladu SVS jisté, že takové psy nebude nutné spolu s čipováním znovu přeočkovat proti vzteklině. Proto i pejsky, které v letošním roce vzteklina nečeká, doporučujeme nechat očipovat do konce roku 2019. Doporučujeme nenechávat čipování na poslední chvíli, v prosinci lze očekávat zvýšený zájem o splnění této zákonné povinnosti a delší čekací doby v ambulanci. 
  • Novela zákona o veterinární péči ve znění: Očkování psa proti vzteklině podle odstavce 1 je platné, pouze pokud pes splňuje podmínky na označení zvířat v zájmovém chovu stanovené v čl. 17 odst. 1 předpisu Evropské unie o veterinárních podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu65), s výjimkou psa, který byl označen čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. Chovatel, který chová psa, je povinen zajistit, aby identifikační číslo psa bylo zaznamenáno v dokladu o očkování psa. Identifikačním číslem psa se rozumí alfanumerický kód zobrazený transpondérem, který umožňuje zjistit totožnost konkrétního psa.
  • pozor na nárůst obtíží spojených s ranními nízkými teplotami - bolesti zad a nachlazení. 
  • INVAZE BLECH, KLOŠŮ A KLÍŠŤAT JE NA ÚSTUPU- přesto i u doma výhradně chovaných zvířat může dojít k přemnožení zejména blech. Jejich likvidace pak vyžaduje komplexní přístup, šamponováním a používáním obojků nebo běžných pipet se zpravidla nic nezmůže. 
  • DOPORUČUJEME aplikaci preparátů proti svrabu a cévním parazitům - dirofilarióze - zejména pipet a některých tablet - info v ordinaci.